Zalecenia naukowców dotyczące zdrowego snu: najlepsze i najgorsze pozycje do spania, które wpływają na nasze zdrowie

Zalecenia naukowców dotyczące zdrowego snu: najlepsze i najgorsze pozycje do spania, które wpływają na nasze zdrowie

Sen pełni kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i komfortu psychicznego. Niestety, wiele osób boryka się z różnymi problemami związanymi ze snem. Często te problemy są spowodowane przez tryb życia, dietę lub ogólną higienę snu. Mało osób zdaje sobie sprawę, że pozycja, którą przyjmujemy podczas snu, może istotnie wpływać na jakość naszego odpoczynku. Naukowcy dowodzą, że niektóre pozycje są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą hamować proces regeneracji organizmu.

Popularna wiadomość mówi, że dorosła osoba powinna spać średnio 8 godzin dziennie. Jednak stopień odnowy biologicznej i regeneracji organizmu po nocnym odpoczynku zależy nie tylko od ilości przespanych godzin. Istotne są również takie czynniki jak jakość materaca, rozmieszczenie mebli sypialnianych, warunki panujące w pomieszczeniu do spania oraz pozycja ciała podczas snu. Pozycje do spania są często uwarunkowane genetycznie – co za tym idzie, niekiedy śpimy w podobnej pozycji jak nasi rodzice. Wiele osób wybiera pozycję, która jest dla nich najbardziej komfortowa lub do której są przyzwyczajeni.

Po przebudzeniu odczuwasz ból szyi, skurcze mięśni czy drętwienie rąk? To mogą być sygnały, że spałeś w niewłaściwej pozycji. Takie dolegliwości mogą prowadzić do bólów głowy, przewlekłego zmęczenia, problemów trawiennych, mięśniowych napięć, a nawet koszmarów. Pozycja do spania, która jest idealna dla jednej osoby, może nie być odpowiednia dla innej. Ta decyzja zależy od wielu czynników, takich jak wiek, masa ciała, poziom aktywności fizycznej i środowisko domowe.

Obecnie naukowcy uważają, że najszkodliwszą pozycją do spania jest leżenie na brzuchu. W tej pozycji szyja jest nienaturalnie skręcona, co może prowadzić do bólu szyi, łopatek, barków i głowy. Dodatkowo twarz jest mocno dociskana do poduszki, co ogranicza dopływ tlenu do płuc. Innym potencjalnym zagrożeniem jest ucisk na narządy wewnętrzne, co może powodować problemy trawienne. Jeśli masz zwyczaj podkładania rąk pod głowę, rano możesz zauważyć, że są one drętwiałe z powodu niedokrwienia.

Badania pokazują również, że spanie na brzuchu może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co zwiększa ryzyko rozwoju jaskry i neuropatii nerwu wzrokowego. Ponadto jest to pozycja mająca najgorszy wpływ na stan naszej skóry, ponieważ najbardziej przyczynia się do powstawania zmarszczek.