Zagrożenia dla zdrowia wynikające z konsumpcji żywności ultraprzetworzonej

Zagrożenia dla zdrowia wynikające z konsumpcji żywności ultraprzetworzonej

Według badania, które obejmowało niemal 10 milionów uczestników, odkryto, że żywność ultraprzetworzona – taka jak płatki śniadaniowe czy napoje gazowane – mogą prowadzić do 32 różnych negatywnych skutków zdrowotnych, wśród których znajdują się choroby serca, cukrzyca typu 2 i nowotwory.

Analiza badań dotyczących konsumpcji żywności ultraprzetworzonej pomogła naukowcom zidentyfikować 32 różne niezdrowe skutki. Odkryli, że tego rodzaju jedzenie jest powiązane z wyższym ryzykiem rozwoju chorób serca, nowotworów i cukrzycy typu 2. Stwierdzono również, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wyniki tej analizy zostały opublikowane w „British Medical Journal” (DOI: 10.1136/bmj-2023-077310).

Niedawno przeprowadzony, największy do tej pory przegląd badań dotyczących przetworzonej żywności budzi niepokój, zwłaszcza w kontekście szybko rosnącego globalnego spożycia takich produktów. Szacuje się, że jedna na pięć śmierci na świecie jest wynikiem niewłaściwej diety, a w ostatnich latach przeprowadzono wiele badań skupiających się na roli żywności ultraprzetworzonej, znanej również jako UPF (ultraprocessed foods).

Przez przegląd przeszło badania z udziałem prawie 10 milionów osób. Wyniki sugerują, że spożywanie dużych ilości UPF może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, otyłość i złe zdrowie psychiczne.

Jednak nadal istnieją pytania dotyczące konkretnych mechanizmów, które powodują te choroby. Badacze proponowali różne możliwości przez lata. Podkreślili m.in. niską wartość odżywczą i skład takiej żywności, która zazwyczaj zawiera dużo tłuszczu, cukru i soli, ale ma niewiele błonnika oraz niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Szczególną uwagę zwrócono także na dodatki do żywności i zanieczyszczenia pochodzące z opakowań lub środowiska.

W badaniach niektóre korelacje były słabe, inne mocniejsze. Autorzy przeglądu uznali, że może to być częściowo spowodowane szeroką gamą żywności zawartej w kategorii UPF, która obejmuje różne produkty, takie jak lody, przekąski, chleby, przetwory mięsne, wyroby cukiernicze, napoje gazowane, płatki zbożowe, fast foody czy gotowe do spożycia dania. Tego rodzaju żywność jest poddawana wielu procesom przemysłowym i często zawiera barwniki, emulgatory, aromaty i innych dodatków.

Twórcy publikacji potwierdzili bezpośrednie związki między UPF „a 32 parametrami zdrowotnymi, obejmującymi śmiertelność, nowotwory oraz skutki zdrowotne dotyczące zdrowia psychicznego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, żołądkowo-jelitowego i metabolicznego”.