Zachowania słoni indyjskich podczas żałoby: naukowe odkrycia na temat zwyczajów pogrzebowych u słoni
Nowo przeprowadzone badania wykazały fascynujące rytuały, które słonie indyjskie stosują po śmierci członków swojego stada. Naukowcy zauważyli, że te inteligentne zwierzęta nie tylko płaczą za swoimi zmarłymi, ale także grzebią ich ciała.
Choć mogłoby się wydawać, że pogrzeby są praktykowane jedynie przez ludzi, obserwacje dokonane w ostatnich latach wskażą na coś innego. Słonie indyjskie, jak odkryli naukowcy, grzebią swoje młode i publicznie dają upust swoim uczuciom bólu. Żałoba i zachowania pogrzebowe były wcześniej obserwowane u różnych gatunków, w tym małp, ptaków z rodziny krukowatych, orek oraz słoni afrykańskich i indyjskich.
Od września 2022 do października 2023 roku, naukowcy odkryli pięć różnych pochówków młodych słoni indyjskich na obszarze Bengalu Północnego w Indiach. W każdym z tych przypadków, stado ciągnęło ciała młodych za tułów lub nogi, a następnie zasypywało je ziemią. Zaskakująco, w jednym z przypadków, stado ryczało i trąbiło wokół miejsca pochówku młodego słonia.
Wszystkie te pochówki odbywały się w kanałach irygacyjnych na plantacjach herbacianych, z dala od ludzkich osiedli. Słonie wykorzystywały do tego celu kanały wykopane przez człowieka, sugerując, że w innych okolicznościach mogłyby szukać naturalnych jam w ziemi. Jednakże naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na pochowanie dorosłych słoni, co może wynikać z trudności w przetransportowaniu ich ciężkich ciał.
Parveen Kaswan i Akashdeep Roy, autorzy badań, stwierdzili, że sekcje zwłok młodych słoni nie wykazały żadnej ingerencji ze strony człowieka. Młode zwierzęta umierały z różnych przyczyn, na przykład niewydolności wielonarządowej w wieku od trzech miesięcy do roku.
Na podstawie obserwacji miejsc pochówku i znalezionych tam śladów od 15 do 20 słoni, uczeni postulują, że grzebanie ciała było grupowym wysiłkiem. Choć słonie są znane z swoich silnych więzi społecznych, to badania na temat pogrzebów młodych wśród słoni indyjskich nie były wcześniej prowadzone.
Słonie zwiedzają miejsca śmierci swoich krewnych na różnych etapach rozkładu, jednak odkryte rytuały skrywają nowe zachowania. We wszystkich pięciu odkrytych przypadkach stado opuszczało miejsce pochówku w ciągu 40 minut i nie wracało do niego później, wybierając inne trasy.
Słonie indyjskie są uznawane za gatunek zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Szacuje się, że na wolności żyje około 26 tysięcy tych zwierząt, głównie w Indiach, ale można je także spotkać w Azji Południowo-Wschodniej. W naturalnym środowisku słonie indyjskie dożywają przeciętnie od 60 do 70 lat.