Wszystko, co musisz wiedzieć o przewlekłym bólu głowy: przyczyny, znaczenie i leczenie
Przewlekły ból głowy, który trwa od kilku dni, tygodni a nawet miesiąca, może skomplikować codzienne życie. Może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zwyrodnienie kręgosłupa, choroba naczyń krwionośnych czy stany zapalne. Stały, ciągły ból, który jest jednocześnie tępy i przeszywający, może sugerować migrenę. Diagnozowanie tego typu bólu jest trudne i czasochłonne. Tymczasowe łagodzenie bólu można osiągnąć za pomocą leków dostępnych bez recepty.
Przewlekły codzienny ból głowy to termin odnoszący się do bólu trwającego powyżej czterech godzin dziennie przez ponad 15 dni w miesiącu przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Nie jest to konkretny typ bólu głowy, ale raczej kategoria obejmująca wiele różnych rodzajów bólu głowy, które swoją częstotliwością i długotrwałością utrudniają normalne funkcjonowanie. Ból głowy można ogólnie podzielić na pierwotny – gdzie sam ból jest chorobą i jego przyczyny nie są pełnie zrozumiane, oraz wtórny – który jest wywołany przez inne schorzenia.
W większości przypadków długotrwały ból głowy, który trwa od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesiąca, jest bólem pierwotnym. Jeżeli jest stały i codzienny, często określa się go jako przewlekły napięciowy ból głowy lub przewlekłą migrenę. Ból wtórny stanowi około 5% przypadków bólu głowy występującego codziennie. Częstym powodem jest choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa. W takiej sytuacji ból pojawia się najczęściej podczas snu lub rano, w wyniku nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu. Pacjenci często skarżą się na promieniowanie bólu do barku i karku, które pojawia się podczas pochylania głowy, rotacji czy skręcania.
Taki ból, związany z szyją, często przebiega falami. Jeżeli utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, konieczna staje się wizyta u fizjoterapeuty. W takich przypadkach pomagają odpowiednie ćwiczenia, a także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Takie objawy mogą występować również w przypadku urazów głowy czy szyi oraz chorób naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg, jak np. miażdżyca tętnic szyjnych czy olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic. Wtedy ból jest ostry i przeszywający.