Wodorowy test oddechowy: Kompletny przewodnik po metodzie diagnostycznej stosowanej w gastroenterologii

Wodorowy test oddechowy: Kompletny przewodnik po metodzie diagnostycznej stosowanej w gastroenterologii

Powietrze, które wydychamy, jest skomplikowanym zbiorem ponad 2000 różnych związków chemicznych. Wśród nich nie znajduje się jednak wodór. Jednakże, obecność tego pierwiastka może być wykorzystana do diagnostyki szeregów problemów gastroenterologicznych, zarówno o podłożu czynnościowym, jak i organicznym. Takie rozwiązanie przedstawia wodorowy test oddechowy – standardowe narzędzie diagnozy w medycynie. Kiedy jest on zalecany? Jaki przebieg ma sama procedura i jaka jest jej cena?

Wodorowy test oddechowy, znany również jako Hydrogen Breath Test (HBT), to niezawodne, bezpieczne i nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane w badaniach schorzeń układu pokarmowego. Mikroflora jelitowa zdrowego człowieka zachowuje stabilność przez całe jego życie, choć jej dystrybucja w obrębie przewodu pokarmowego nie jest jednolita. Na przykład, żołądek oraz początkowy odcinek jelita cienkiego są od niej wolne, podczas gdy w jelicie krętym współistnieją zarówno bakterie tlenowe, jak i beztlenowe.

Mechanizm działania wodorowego testu oddechowego opiera się na fakcie, że niektóre makroskładniki pożywienia, czyli węglowodany i białka, nie są kompletnie trawione, co prowadzi do ich fermentacji. Proces ten zwiększa zawartość wodoru w wydychanym powietrzu, co może dać pierwsze wskazówki odnośnie stanu zdrowia badanej osoby.

Istnieje szereg różnych typów wodorowych testów oddechowych, w tym: test tolerancji fruktozy (FTT), test tolerancji laktozy (LTT), test tolerancji sorbitolu (STT) oraz test tolerancji ksylitolu (XTT).