Wegańskie kosmetyki i kremy do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów – dla kogo?
Rośnie zainteresowanie produktami wegańskimi, nie tylko w odniesieniu do żywności, ale także kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Wegańskie produkty do pielęgnacji cieszą się rosnącą popularnością zarówno za granicą, jak i w Polsce. Ale co tak naprawdę oznacza bycie „wegańskim” w kontekście kosmetyków? Jak tworzone są naturalne kremy? Czym charakteryzuje się wegańska pielęgnacja?
Jednym z kluczowych aspektów wegańskich kosmetyków jest fakt, że nie zawierają one żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, są to produkty, które nie były testowane na zwierzętach. Pomimo, że wiele osób kojarzy weganizm przede wszystkim z dietą wykluczającą produkty odzwierzęce, obszar jego wpływu jest znacznie szerszy. Coraz więcej osób decyduje się na wybór kosmetyków wegańskich – nie tylko ze względu na swoje przekonania, ale także z uwagi na chęć prowadzenia naturalnej pielęgnacji i dbania o dobrostan zwierząt. Na rynku dostępne są różnorodne wegańskie kremy do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Choć bywa, że producenci łączą wartości wegańskie z ekologicznymi, to jednak nie zawsze są one jednoznaczne.
Wegańskie kosmetyki, mimo rosnącego zainteresowania, nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce. Przyczynia się do tego niewystarczająca świadomość społeczna na temat składników używanych przez koncerny kosmetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z pochodzenia substancji zawartych w różnych kremach i balsamach do ciała.
Co zatem odróżnia wegańskie kremy od tradycyjnych? Kluczowe znaczenie ma tutaj skład – wegańskie kosmetyki nie zawierają żadnych ingredientów pochodzenia zwierzęcego. W produktach niewegańskich często spotykamy takie składniki jak: mleko, wosk pszczeli, lanolinę (wydzielinę skóry owiec), keratynę (białko pochodzące z wełny owczej lub pazurów ptaków), kolagen (wyprodukowany na bazie białka pochodzącego ze zwierzęcych kości, skór czy ścięgien), elastynę (białko pozyskiwane z naczyń krwionośnych i więzadeł karkowych krów), jedwab (otrzymywany przez gotowanie kokonów wraz z larwami jedwabników), piżmo lub cywet (wydzielinę z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca lub drapieżnych ssaków) oraz ambrę (utwardzoną wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota).