W jaki sposób naukowcy kategoryzują egzoplanety?
Do tej pory naukowcy podzielili egzoplanety na kilka rodzajów. Znajdowały się tam typy gazowe, olbrzymy, podobne do ziemskich i kilka innych mniej istotnych podkategorii. Planety spoza naszego układu słonecznego, które technicznie nazywamy egzoplanetami, są niezwykle różnorodne nie tylko ze względu na swoją masę i wielkość, ale także ze względu na to, z jakich pierwiastków się składają. Wśród tysięcy egzoplanet odkrytych przez naukowców możemy znaleźć planety podobne do naszej rodzimej planety, ale także gazowe olbrzymy przypominające na przykład Jowisza.
Oczywiście spotkamy również niewielkie planety wielkości Marsa. Najciekawsze jest to, że różnorodność planet jest niemal losowa. Dlatego też naukowcy snują wiele teorii dotyczących tego, że gdzieś w odległej przestrzeni kosmicznej mogłaby znajdować się planeta, która przypomina swoją budową ziemię i oferuje możliwość powstawania znanych nam form życia. Oczywiście nie ma to żadnego potwierdzenia. Takie stwierdzenie jest jedynie teorią, która może nigdy nie okazać się zgodna z prawdą pomimo tego, że będziemy kontynuowali eksplorację kosmosu.
Nietypowe egzoplanety
Oczywiście podobieństwa wśród egzoplanet, które przywodzą na myśl planety z naszego układu słonecznego, nie kończą się na tej kategorii. Istnieje również mnóstwo egzoplanet, które swoją charakterystyką nie przypominają żadnych z poznanych nam do tej pory ciał niebieskich. Niektóre planety mają na tyle rozgrzaną powierzchnię, że mogłyby roztopić metal. Istnieją również takie, które krążą wokół dwóch różnych słońc, zamiast jednego, tak jak w naszym układzie słonecznym. Z kolei są również takie przykłady, które są całkowicie zaciemnionymi planetami krążącymi w całkowitej ciemności po układzie kosmosu.
Kiedy opisujemy błąkające się po przestrzeni kosmicznej egzoplanety, bardzo często napotykamy jednak wiele trudności. Ponieważ dzisiejsza aparatura do ich monitorowania nie jest na tyle rozwinięta, aby przedstawić nam dostatecznie dużo informacji na temat ich charakterystyki. Nadal w dzisiejszych czasach wiele informacji o egzoplanetach wynika z obliczeń lub domniemania. Odniesienie się do cech podobnych w naszym układzie słonecznym bywa jednak pomocne ze względu na to, że mówiąc o egzoplanetach, bardzo często opisujemy twory planetarne, które nie są podobne do żadnych znanych nam ciał niebieskich.