Rozprzestrzenianie się Gorączki Zachodniego Nilu wśród ptaków Warszawy: Czy stanowi to zagrożenie dla ludzi?
W stolicy Polski, Warszawie, obserwuje się od kilku tygodni rosnącą liczbę chorych i ginących ptaków z rodziny krukowatych, głównie wron siwych. Główny Inspektor Sanitarny oraz Główny Lekarz Weterynarii poinformowali, że genetyczny materiał wirusa Gorączki Zachodniego Nilu został wykryty w pięciu z siedmiu próbek pobranych od wron siwych z terenu Warszawy. Ale czym jest ten wirus?
Od połowy lipca tego roku, na terenie Warszawy obserwowana jest wzmożona śmiertelność dzikich ptaków, zwłaszcza z rodziny krukowatych. Wszystkie zmarłe ptaki pochodziły z różnych dzielnic miasta stołecznego, a większość z nich to wrony siwe (Corvus cornix). Ptaki dotknięte tą chorobą wykazują problemy z ruchem, nie mogą latać i w wielu przypadkach dochodzi do silnych krwotoków wewnętrznych kończących się śmiercią.
24 lipca br., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie pobrał próbki od czterech padłych ptaków z dzielnic Żoliborz, Mokotów i Praga Południe, które następnie wysłał do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Próbki były badane pod kątem obecności wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz choroby Newcastle. Wyniki badań, które otrzymano 25 lipca, były negatywne. Kolejnych siedem próbek zostało pobranych od ptaków z dzielnic Ochota, Mokotów, Bielany, Praga Północ i Praga Południe. Zakres badań tych próbek został rozszerzony o badania toksykologiczne, w tym metale ciężkie i pestycydy oraz obecność wirusa Gorączki Zachodniego Nilu.
29 lipca 2024 roku, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie przekazał do badania w PIW-PIB w Puławach pięć z siedmiu próbek pochodzących od wron siwych. W wyniku badań stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus) – informuje komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Lekarza Weterynarii. Otrzymane wyniki zostały przekazane do potwierdzenia do Europejskiego Laboratorium Referencyjnego (Laboratoire de Santé Animale de Maisons-Alfort) w Paryżu.
Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową przenoszoną między gatunkami. Komary są głównym wektorem tego wirusa i mogą przenosić go z ptaków na ludzi. Wirus nie jest przenoszony między ludźmi. Około 80% zakażeń przebiega bezobjawowo, natomiast tylko 20% zakażonych wykazuje objawy. Gorączka Zachodniego Nilu może prowadzić do neuroinfekcji z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego u jednej na ok. 150 osób zakażonych, a śmiertelność wynosi około 10% w tej grupie.
Od początku 2024 roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano 72 przypadki zakażenia zwierząt wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Najwięcej zakażeń wystąpiło we Włoszech (33), Hiszpanii (8), Niemczech (8) oraz Austrii. Zgłoszenia o znalezionych padłych ptakach należy kierować do Miejskiego Centrum Kontaktowego pod numerem telefonu 19 115. Ptaki wykazujące objawy chorobowe powinny być zgłaszane do Ekopatrolu Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.