Przygotowanie do histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz jej przebieg

Przygotowanie do histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz jej przebieg

Histeroskopia diagnostyczna jest kluczowym elementem profilaktyki i rozpoznawania nieprawidłowości w strukturze błony śluzowej jamy macicy, włączając w to stany przedrakowe. Histeroskopia chirurgiczna pozwala na pobieranie próbek tkankowych do analizy histopatologicznej oraz przeprowadzanie pewnych zabiegów leczniczych, jak na przykład ekstrakcję zrostów czy mięśniaków macicy. Histeroskopia jest również użyteczna w identyfikacji przyczyn niepłodności.

Zabiegi histeroskopii diagnostycznej, czyli badanie ginekologiczne znane również jako wziernikowanie macicy, umożliwiają specjalistom szczegółowe zbadanie wnętrza macicy. Histeroskopia chirurgiczna oprócz funkcji diagnostycznych umożliwia przeprowadzenie interwencji ginekologicznych.

Oglądanie wnętrza macicy odbywa się za pomocą specjalistycznego narzędzia – histeroskopu, który jest wprowadzany przez pochwę, a potem przez szyjkę macicy do jej jamy. Histeroskop to typ endoskopu – rurka, której celem jest dostarczenie światła do jamy macicy. Jest on wyposażony w system soczewek, które umożliwiają dokładne zbadanie wnętrza macicy i jej błony śluzowej. Histeroskop jest również podłączany do kamery wideo, co umożliwia obserwację procedury na ekranie oraz jej nagrywanie.

Histeroskopia diagnostyczna ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i rozpoznawaniu nieprawidłowości jamy macicy, w tym raka i stanów przedrakowych. Podczas histeroskopii możliwe jest pobieranie próbek błony śluzowej do analizy histopatologicznej, a także przeprowadzanie pewnych zabiegów leczniczych. Jest to metoda mało inwazyjna.

Histeroskopia umożliwia diagnozowanie chorób macicy i bezpośrednie obserwowanie jamy macicy – jej kształtu, struktury oraz obserwację ujść macicznych jajowodów oraz endometrium. Ta metoda diagnostyki jest nieoceniona w identyfikacji przyczyn niepłodności oraz niemożności donoszenia ciąży.

W sytuacji, gdy pacjentka ma nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy o niewyjaśnionej przyczynie, podczas histeroskopii dokładnie oceniane są endometrium oraz jego naczynia, grubość i gruczoły.

Wskazaniami do diagnostycznej histeroskopii są:

  • podejrzenie wad anatomicznych macicy,
  • ocena ujść macicznych jajowodów,
  • zmiany rozrostowe błony śluzowej jamy macicy oraz kanału szyjki,
  • nieprawidłowe krwawienia z macicy o nieznanej przyczynie,
  • niepłodność o nieznanej przyczynie,
  • nawracające poronienia samoistne,
  • poszukiwanie wkładki wewnątrzmacicznej.