Poszukiwanie alternatywnych źródeł białka dla zrównoważonej diety i zdrowej planety

Poszukiwanie alternatywnych źródeł białka dla zrównoważonej diety i zdrowej planety

Choć większość tradycyjnych posiłków w naszym regionie zawiera mięso, coraz bardziej dostrzegamy, że taka dieta nie jest ani zdrowa, ani korzystna dla naszej planety. Podejmowanie prób wyżywienia globalnej populacji wynoszącej osiem miliardów ludzi poprzez hodowlę bydła, świń i drobiu jest niewykonalne. Toteż poszukiwanie nowych, ekologicznych i zdrowych źródeł białka staje się priorytetem dla współczesnego przemysłu spożywczego.

Mimo że wielu ludzi uważa, że zdrowe życie bez mięsa jest niemożliwe, tysiąclecia praktykowania diety wegańskiej pokazują, że jest to możliwe. Największym wyzwaniem przy stosowaniu 100% roślinnej diety jest jednak zbalansowanie składników odżywczych tak, aby dostarczyć organizmowi wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których nie potrafi on samodzielnie wytworzyć. Głównym celem firm foodtech jest obecnie opracowanie pełnowartościowego białka, które pod względem wartości odżywczych byłoby porównywalne do wołowiny czy drobiu, a nawet zdrowsze. Dążą do tego, by był to produkt o niewielkim wpływie na środowisko, produkowany w możliwie niskim koszcie i niezależny od zmian klimatycznych. Jakie są możliwości?

Roślinne źródła białka

Z wszystkich roślin jedynie soja zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy. Niemniej jednak, jest w niej zbyt mało metioniny, co powoduje, że specjaliści ds. żywienia uważają produkty sojowe za mniej wartościowe od białek zwierzęcych. Ponadto, nadmierne spożycie soi wiąże się z pewnymi ryzykami dla zdrowia, a jej smak jest często punktem dyskusji. Jakie są więc alternatywy?

Obecne badania nad roślinnym mięsem skupiają się głównie na łączeniu izolatów z białek roślin strączkowych. Proteiny pochodzące z grochu, ciecierzycy i fasoli są łączone z proteinami uzyskiwanymi z pszenicy, ryżu a nawet konopi. Są one łączone z substancjami neutralizującymi nieprzyjemne smaki i poprawiającymi generalną strukturę produktu.

Jedno jest pewne – przyszłość kieruje nas ku wykorzystaniu produktów ubocznych pozostałych po innych procesach produkcyjnych, takich jak ścinki po produkcji oleju rzepakowego, do produkcji roślinnych białek. Tym samym eliminowane są odpady i zmniejsza się zapotrzebowanie na powierzchnie upraw. Naukowcy starają się również modyfikować genetycznie rośliny, aby zwiększyć zawartość cennych aminokwasów w tradycyjnych uprawach warzywnych i zbożowych.