Johannes Brahms – fascynujące fakty o kompozytorze, którego nieudane romansy zniweczyły plany małżeńskie
Historia muzyki obfituje w przepiękne dzieła wielu znakomitych kompozytorów, jednak jedynie nieliczni mogą pochwalić się dorobkiem artystycznym na miarę twórczości Johanesa Brahmsa. Ten wybitny muzyk, często nazywany trzecim z „Wielkiej Trójki na literę B”, słynął ze swego perfekcjonizmu i mistrzostwa w kształtowaniu formy klasycznej. Jakie utwory stworzył Johannes Brahms? Poniżej przedstawiam interesujące fakty o tym wybitnym artyście, który swoim talentem zasłużył na miejsce w panteonie najwybitniejszych postaci nie tylko okresu romantyzmu, ale całej historii muzyki.
Niektóre kompozycje swoją doskonałością, arcydziełami wykonawstwa i skrupulatnością przekraczają granice jakiejkolwiek epoki, stając się utworami uniwersalnymi, które inspirują, zachwycają i skłaniają do refleksji po latach ich powstania. Muzyka to żywy organizm, który ewoluuje, ale klasyka w swej absolutnej formie jest wieczna. Dzieła Johanesa Brahmsa, nawet dzisiaj, dotykają najgłębszych emocji słuchaczy, wywołując takie same reakcje, jakie budziły w XIX wieku.
Brahms – początki życia i pierwsze kroki w świecie muzyki
Johannes Brahms przyszedł na świat 7 maja 1833 roku jako drugie z trojga dzieci Johann Henrike Christiane Nissen i Johanna Jakoba Brahmsa. Już w młodym wieku wykazywał niesamowity talent do muzyki, który odziedziczył po swoim ojcu. Johann Jakob Brahms był muzykiem grającym na kontrabasie i flecie. Wraz z małą grupą muzycznych entuzjastów występował w różnych lokalach w Hamburgu, a później dołączył do orkiestry miejskiego teatru i filharmonii pod dyrekcją Juliusa Stockhausena. To właśnie ojciec nauczył małego Johannesa gry na wiolonczeli i waltorni.
Johannes Brahms rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku zaledwie siedmiu lat. Pierwszym profesjonalnym instruktorem, poza jego ojcem, był Otto Friedrich Willibald Cossel. Trzy lata później młody Johannes rozpoczął naukę kompozycji i doskonalił swoje umiejętności gry na fortepianie pod okiem Edmunda Marksena – znanego kompozytora i pianisty z Hamburga.