Czym tak właściwie są egzoplanety?
Egzoplanetą w dużym skrócie nazywamy każde ciało niebieskie będące planetą, jednak znajdujące się poza naszym układem słonecznym. Zatem ta klasyfikacja jest przypisywana dosłownie tysiącom różnorodnych planet odkrytych na przełomie ostatnich kilkunastu lat. Większość egzoplanet krąży wokół innych gwiazd. Jednak nie wszystkie z nich wpisują się w ten kaliber. Okazuje się, że istnieją nietypowe egzoplanety, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy, a poruszają się swobodnie wokół całej galaktyki, w której się aktualnie znajdują.
Większość odkrytych egzoplanet znajduje się w dosyć niewielkim obszarze galaktyki, który naukowcy odkryli w ostatnich latach. Dzięki odkryciom za pośrednictwem teleskopu Keplera NASA dowiodło w swoich badaniach kosmosu, że w naszej galaktyce znajduje się w rzeczywistości o wiele więcej planet niż gwiazd. Po zmierzeniu potencjalnej wagi i rozległości danych egzoplanet dowiedzieli się również, że ich skład jest niezwykle różnorodny. Część z nich to planety skaliste, takie jak ziemia lub mars. Inne z kolei mają charakterystykę gazową, czyli zbliżoną do tej Jowisza i Saturna.
Egzoplanety bardzo często są zbudowane z pierwiastków podobnych do tych, z których zbudowane są planety w naszym układzie słonecznym
Zatem z badań NASA dowiedzieliśmy się ogromnej ciekawostki, ponieważ wszystkie egzoplanety są stworzone ze znanych nam pierwiastków. Okazuje się bowiem, że część z nich ma nawet strukturę przypominającą naszą rodzimą planetę ziemię. Mimo wszystko nie oznacza to, że nie różnią się od naszych rodzimych planet. Ponieważ to, że składają się z tych samych mieszanek pierwiastków, wcale nie oznacza, że ich kompozycja jest dokładnie taka sama. Co więcej, jestesmy w stanie stwierdzić, że ich kompozycja prawdopodobnie znacznie różni się od naszych planet pomimo występowania identycznych pierwiastków.
Występuje tam również ogromna różnorodność. Część tych planet składa się z powierzchni zdominowanej przez lód, po innych z kolei płynie magma z lawą. Część tych planet jest także pokryta oceanami i morzami. Przy tak ogromnej liczbie egzoplanet naukowcy podczas swoich licznych badań natykają się na dużą różnorodność. Niektóre z nich mają na sobie skały, inne z kolei są puchowe i ich konsystencja przypomina nieco warstwę styropianu.