Astronomia: Pierwsza superplaneta odkryta radioteleskopem LOFAR
Pierwsze tego rodzaju odkrycie. Właśnie pierwszy raz potwierdzono istnienie pozasłonecznej superplanety za pomocą radioteleskopu.
Superplanety, lub inaczej brązowe karły to obiekty będące ogniwem pośrednim pomiędzy planetami a gwiazdami. Są za duże aby uznać je za tradycyjne planety ale za małe i za lekkie aby mogły zachodzić w ich wnętrzach reakcje termojądrowe. Znanych jest już wiele obiektów tej kategorii.
Dotąd obiekty takie odkrywano różnymi metodami jednak nigdy nie używano w tym celu radioteleskopu. Pierwszy raz w historii udało się odkryć tego typu obiekt w ten sposób. Nowy brązowy karzeł otrzymał oznaczenie BDR J1750+3809 i jest większy od Jowisza. Obiekt otrzymał kryptonim Elegast. Został odkryty z użyciem znajdującego się w Holandii radioteleskopu LOFAR. Tradycyjnie planety takie wykrywało się podczas obserwacji podczerwieni lecz najnowsze odkrycie otwiera przed astronomią nowe możliwości.
Istnienie BDR J1750+3809 zostało potwierdzone dodatkowymi obserwacjami. Przeprowadzono je w międzynarodowych obserwatoriach Gemini na Hawajach oraz w Chile. Ponadto obiekt potwierdziło też odrębne badanie należącym do NASA teleskopem na podczerwień działającym przy uniwersytecie na Hawajach. Według badaczy zastosowana metoda z użyciem radioteleskopu LOFAR pozwoli na wykrycie większej ilości tego typu zimnych ciał niebieskich, które trudno zaobserwować z użyciem podczerwieni.