Groby warszawskich powstańców odkryte na terenie dawnego śmietniska na Pomorzu
Na terenie Pomorza natrafiono na groby mieszkańców Warszawy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia miasta po Powstaniu Warszawskim. Ich prochy zostały znalezione na obszarze, który przez wiele lat pełnił funkcję miejskiego śmietniska. To miejsce zmieniło swoje przeznaczenie, gdy władzę nad nim przejęła Armia Czerwona. Zastanawiające jest pytanie, czy Sowieci zdawali sobie sprawę z istnienia tam cmentarza? Czy prawa i moralna powinność nakazują przewiezienie szczątków z powrotem do Warszawy?
W wyniku klęski Powstania, liczba cywilów, która musiała opuścić stolicę przekroczyła pół miliona osób. W archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego zachowały się informacje (imię i nazwisko) dotyczące około 50 tysięcy cywilnych ofiar stanowiących mniej więcej 30-35% wszystkich ofiar tragedii. Reszta pozostaje anonimowa dla badaczy historii.
Szczątki zostały odnalezione w Stargardzie, na terenie dawnego obozu jenieckiego Stalag II D. Był to jeden z największych obozów jenieckich w trakcie III Rzeszy i od 1939 roku gromadził jeńców z całej Europy. Odnotowano tutaj obecność między innymi żołnierzy armii generała Kleeberga, a także innych żołnierzy – Polaków, Francuzów, Belgów i Sowietów.