Jaką religię wyznają ludzie w Ghanie?
Ponad połowa ludności Ghany to chrześcijanie, inna część to muzułmanie, mimo wszystko najciekawszy jest niewielki odłam obywateli, który wyznaje tak zwane religie tubylcze. Religie rdzenne są szeroko rozpowszechniane i głęboko zakorzenione w tradycji Ghany. Dlatego też pomimo wielu misji katolickich misjonarzy nie możemy spodziewać się tego, że całkowicie znikną z tego regionu. Pewna część, mniej więcej 20% mieszkańców tego terytorium wyznaje także religię islamską. Co łącznie sprawia, że około 70-80% wyznawców religii zamieszkujących Ghanę, wyznaje chrześcijaństwo lub islam. Jedynie pozostałe około 20% to religie tubylcze, które są tutaj kultywowane z pokolenia na pokolenie. Religie rdzenne w Ghanie są mocno zakorzenione w mentalności tubylców, ponieważ są im przekazywane od jednego pokolenia do następnego. Najczęściej lokalne wierzenia opierają się na wierze w różnorodne zjawiska przyrodnicze. Wyznają oni wiele pomniejszych bóstw.
Zainteresowanych zapraszamy również do przeczytania raportu religijnego dotyczącego Polski https://www.echorzow.pl/na-religie-uczeszcza-coraz-mniej-mlodych-osob/. Sprawdźcie, jak wiele osób w naszym społeczeństwie uczęszcza na msze święte.
Chrześcijaństwo szybko zaczęło pozyskiwać na popularności w Ghanie, dzięki misjonarzom podróżującym tam w XX wieku
Warto również zaznaczyć, że chrześcijaństwo zyskiwało tam na popularności kosztem rodzimych religii, które były różne w zależności od lokalnych wyznań. Niektóre z nich opierały się nie wierzeniach przyrodniczych, inne z kolei wyznawały bóstwa tak jak w przypadku chrześcijaństwa. Z czasem, gdy tendencja na katolicyzm malała, do rejonów Ghany przybyli również wyznawcy islamu. Dlatego też po pewnym czasie mamy tam podział między islamistami i chrześcijaninami. Wpływy chrześcijańskie są najbardziej dominujące na południu tego kraju, z kolei na północy spotkamy się z islamistami.
Ubiegłego wieku pojawiło się wiele kościołów spirytystycznych i synkretycznych, które deklarują pewne przywiązanie do chrześcijaństwa w połączeniu z tradycyjnymi afrykańskimi wierzeniami w magię i wróżbiarstwo. Lokalni wyznawcy religijni doczekali się nawet różnych odłamów chrześcijaństwa. Mamy tam do czynienia z kościołami protestanckimi i rzymskokatolickimi. Struktura osadnicza praktykowana w Ghanie sprzyja temu, aby z pokolenia na pokolenie w nielicznych miejscach rozprzestrzeniały się mniej znane lokalne religie oparte na magii i wróżbach.