Szczegółowe spojrzenie na hinduizm i buddyzm
Każdy system religijny miał swoje własne sposoby na to, aby definiować relacje między bogiem i wyznawcą religijnym. Spójrzmy jednak na to, w jaki sposób różnorodne systemy religijne definiowały samą relację z bogiem wśród ludzi. Przyglądając się hinduizmowi, powinniśmy zwrócić uwagę na to, że jest to przez wiele kultur religia uznawana za dosłownie najstarsze wierzenie na świecie. Przede wszystkim religia ta nie ma swojego głównego założyciela, a jej założenia ciągną się już od tysięcy lat naszej historii ludzkości.
Teksty hindusów pojawiają się w różnorodnych spisach historycznych nawet sprzed 4000 lat. W dawnych czasach religia ta dzieliła ludzi na różnorodne kasty. Oczywiście im niżej, tym gorsze życie codzienne takiego człowieka. Przykładowo kilka tysięcy lat temu osoba znajdująca się na samym dnie kasty w tym wierzeniu była odpowiedzialna za prace, której nie chciał się podejmować nikt inny. Na przykład byli zobowiązani do zajmowania się segregacją ciał i sprzątaniem odpadów. Takie osoby były uznawane za rytualnie nieczystych.
Oczywiście występowały też wyższe kasty w tej kulturze
Kolejną kastą w hierarchii byli tak zwani Sudrowie. Byli zobligowani do wykonywania różnorodnych prac usługowych. Kolejnymi byli Vaisya. Najczęściej zajmowali się bardzo klasycznymi robotami. Takimi jak na przykład pasterstwo lub utrzymywanie gospodarstwa. Wykonywali też proste prace rzemieślnicze i budownicze. Żyło im się nieco lepiej, jednak niczym nie dorównywali kastom kapłańskim. Byli to ludzie naprawdę postawieni wysoko w hierarchii. Kapłani byli nazywani Braminami. Wyznawali religię znaną w starych czasach jako braminizm.
Hindusi czcili w tamtych latach wielu bogów. Co więcej, już kilka tysięcy lat temu brali pod uwagę karmę. Czyli wierzyli dawno temu w cykl odrodzenia i śmierci. Cykl ten może zakończyć się dopiero w momencie, w którym człowiek zacznie zdawać sobie sprawę z tego, że dusza jego, jak i boga jest jednym i tym samym bytem. Hindusi mieli w tym celu stosować różnorodne praktyki jogi i medytacji, które w pewnej okazałości przetrwały nawet do dzisiejszych czasów.