Generowane pole magnetyczne w pustej przestrzeni stało się faktem
To odkrycie z pewnością zrewolucjonizuje rozwój nauki i techniki. Naukowcom po raz pierwszy udało się z sukcesem stworzyć i utrzymać sztuczne pole magnetyczne w pustej przestrzeni.
Wyczyn ten udał się badaczom włoskiego Istituto Italiano Di Technologia. Naukowcom udało się znaleźć sposób na wygenerowanie bądź wyłączenie pola magnetycznego w całkowicie pustej przestrzeni. Przełomowe badania niwelują i modyfikują dotąd obowiązujące twierdzenia z dziedziny fizyki.
Dotychczas zgodnie z twierdzeniem Earnshawa nie da się w pustej przestrzeni wygenerować statycznego pola elektrycznego, magnetycznego bądź grawitacyjnego, dla którego energia potencjalna posiadałaby swoje minimum. Twierdzenie to jednak obalono już w 1939 roku, teraz jednak obalono w praktyczny sposób, że jest możliwość stworzenia pola magnetycznego w pustce. Już dziś można powiedzieć, że dokonanie to będzie miało w przyszłości szerokie zastosowania praktyczne.
Istota i zastosowanie koncepcji
Uczonym udało się opracować sposób na stworzenie oraz usuwanie pól magnetycznych generowanych z pewnej odległości. System opiera się na specjalnych przewodach, przez które wpuszcza się prąd a w konsekwencji tego generowane jest pole magnetyczne. Wygląda ono tak, jakby pochodziło z zewnętrznego źródła. Jak podaje LiveScience można wyobrazić sobie zastosowania praktyczne np w medycynie, gdzie lek byłby podawany bezpośrednio w kapsułkach stworzonych z magnetycznych nanocząstek. W ten sposób można obejść niemożność umieszczenia standardowego magnesu wewnątrz nowotworu. Dzięki temu odkryciu jest możliwe stworzenie pola magnetycznego w konkretnym, określonym miejscu.
Fizyczka Rosa Mach-Batlle z włoskiego centrum Biomolecular Nanotechnologies w Istituto Italiano Di Tecnologia poinformowała, że pierwotnym zamiarem zespołu było wykorzystanie tzw metamateriałów. Ostatecznie jednak zdecydowali się na zaaranżowanie przepływu energii, który spełnił rolę aktywnego metamateriału. Stworzony system ma kształt pustego w środku cylindra wykonanego z 20 podzespołów. Te z kolei oplatają wewnętrzny długi przewód. W momencie, kiedy prąd płynie zewnętrzną częścią tworzy się pole magnetyczne wyglądające niemal tak, jakby przewód nie był wewnątrz a na zewnątrz.