Epokowe odkrycie naukowe rzuca świeże światło na ewolucję i współistnienie gatunków homininów 1,5 miliona lat temu

Epokowe odkrycie naukowe rzuca świeże światło na ewolucję i współistnienie gatunków homininów 1,5 miliona lat temu

W wydaniu naukowego czasopisma „Science” ukazały się fascynujące doniesienia na temat odkrycia śladów stóp, które mają aż 1,5 miliona lat. Badania wskazują, że w tym samym okresie i miejscu współistniały ze sobą dwa różne gatunki człowiekowatych. Jest to pionierskie odkrycie, które stanowi pierwszy znany dowód na taką koegzystencję.

Przełomowe znalezisko dokonano na brzegach Jeziora Turkana w Kenii. Odciski stóp, odciśnięte w miękkim podłożu sawanny, sugerują, że dwa różne gatunki homininów krzyżowały swoje ścieżki w tej gorącej przestrzeni pełnej dzikich zwierząt. Te osobniki mogły być tam w poszukiwaniu pożywienia.

Homininy to termin obejmujący grupę gatunków, które rozdzieliły się od tzw. wielkich małp człekokształtnych mniej więcej 6-7 milionów lat temu. Wśród nich jest również Homo Sapiens, czyli człowiek współczesny.

Tym niespotykanym dowodem naukowcy udowadniają, że różne gatunki homininów mogły współistnieć na tych samych terenach i w tym samym czasie. W ich opinii, odciski stóp mogły pozostawić jednostki należące do gatunków Homo erectus i Paranthropus boisei, które były najczęściej spotykane w epoce plejstocenu.

Craig Feibel, który jest współautorem badań i pracuje w Rutgers School of Arts and Sciences w USA, przypuszcza, że te osobniki mogły się pojawić w tym samym miejscu prawie jednocześnie, a czas, który je dzielił wynosił kilka godzin. Mogło to pozwolić im na nawzajemne obserwowanie się.

Kevin Hatala z Chatham University w Pittsburghu (USA), również będący współautorem badań, wyjaśnia, że takie dane umożliwiają nam lepszą analizę zachowań przekształcających się gatunków i ich interakcji ze sobą. Coś czego nie można osiągnąć badając jedynie kości czy kamienne narzędzia.