Ekologiczne pogrzeby – sposób na minimalizowanie wpływu zmarłych na środowisko

Ekologiczne pogrzeby – sposób na minimalizowanie wpływu zmarłych na środowisko

Wiele osób próbuje prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia, szanując przy tym planetę. Niestety, nawet po zgonie, jesteśmy w stanie obciążać nasze środowisko naturalne. Dlatego rosnąca popularność ekologicznych pogrzebów nie jest zaskoczeniem, ponieważ oferują one możliwość powrotu do natury w najbardziej naturalny sposób. Przedstawiamy najciekawsze i najbardziej ekologiczne metody pochówku.

Na Ziemi żyje obecnie ponad 8 miliardów ludzi i populacja ta stale rośnie. Każdego dnia mamy jednak do czynienia ze śmiercią około 178 tysięcy osób, które muszą zostać godnie pochowane. Cmentarze są już przepełnione i stale się rozszerzają – analitycy zgodnie twierdzą, że ten proces powinien być jak najszybciej zahamowany. W takiej sytuacji ekologiczne pogrzeby mogą okazać się atrakcyjną alternatywą.

Dlaczego tradycyjny pochówek może być szkodliwy dla środowiska?

Większość ludzi kończy swoją egzystencję zakopana w trumnie pod ziemią. Takie pochówki mają znaczący wpływ na środowisko naturalne – używane są tony betonu, żelazo do okuć, a także formaldehyd i inne substancje zawierające się w balsamach do zwłok. Warto tutaj przypomnieć, że formaldehyd jest substancją rakotwórczą i jego przedostanie się do gleby może mieć negatywne skutki dla żywych organizmów. Trumny często są lakierowane, a do ich produkcji potrzebne jest drewno, co wiąże się z dodatkową wycinką drzew.

Chociaż niektórzy uważają kremację za bardziej ekologiczną alternatywę, warto pamiętać, że proces spalania ciała również generuje szkodliwe gazy. Szacuje się, że jeden proces kremacji ma wpływ na środowisko porównywalny z jazdą samochodem na dystansie 800 km – nawet 120 kg CO2 jest emitowane do atmosfery.

Korzyści z ekologicznych pochówków

Ekologiczne metody pochówku mają wiele zalet. Oprócz minimalnego obciążenia dla naszej planety, często są tańsze – nie wymagają wydatków na drogie pomniki czy luksusowe trumny. Wielu ludzi docenia również prostotę takiego rytuału, który unika niepotrzebnego przepychu. Istnieje coś ujmującego w idei zespolenia się po śmierci z Matką Naturą.

Ekologiczne pogrzeby przyczyniają się do zachowania surowców naturalnych i ziemi, której coraz częściej zaczyna brakować na całym świecie. Zamiast stale rozszerzających się betonowych cmentarzy, powstają parki i ogrody, gdzie można upamiętniać zmarłych w najprzyjemniejszym możliwym otoczeniu.