Ogrody botaniczne jako nowa metoda redukcji skutków upałów w miastach

Ogrody botaniczne jako nowa metoda redukcji skutków upałów w miastach

Nie da się ukryć, że w bieżące, gorące dni letnie niemało osób odnajduje ulgę od upału spacerując po ogrodzie botanicznym. Jednakże na podstawie licznych badań okazało się, że te miejsca pełnią o wiele poważniejszą rolę niż tylko stanowić przestrzeń do relaksu.

Według gruntownego analizowania efektów chłodzących terenów zielonych podczas ekstremalnych fal ciepła, stwierdzono, że to właśnie ogrody botaniczne mają największe oddziaływanie. Jest to odkrycie autorstwa grupy badawczej z Globalnego Centrum Badań nad Czystym Powietrzem (GCCAR) i może to skłonić osoby odpowiedzialne za planowanie urbanistyczne do wprowadzenia zmian.

Wyniki badań wykazały, że instytucje jak Chelsea Physic Garden oraz Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew w Londynie a także Gardens by the Bay w Singapurze znacznie obniżają temperatury powietrza o średnio 5°C na sąsiadujących ulicach podczas intensywnych upałów. Wskazano również, że parki miejskie i tereny podmokłe mają zbliżony efekt chłodzący, a nawet zielone ściany, drzewa uliczne i place zabaw znacząco wpływają na temperatury. Jak podkreślił dyrektor GCCAR, prof. Prashant Kumar – „Od dłuższego czasu jesteśmy świadomi, że tereny zielone i woda mają zdolność chłodzenia miast”.

Choć lokalne uwarunkowania miały swój udział, generalnie rzecz biorąc, przegląd ten pokazał, że im większy park, tym większy efekt chłodzenia – do pewnego stopnia. Odkryto również, że tworzenie „zielonych korytarzy” poprzez łączenie obszarów zieleni może przynieść miastom więcej korzyści.

Zdaniem prof. Kumara, takie podejście może umożliwić urbanistom z całego świata sprostanie wyzwaniom związanym z globalnym ociepleniem. Stosując tylko niektóre z opisanych przez niego metod, miasta mogą stać się bardziej odporne na skutki zmian klimatu, a ich mieszkańcy cieszyć się lepszym zdrowiem i większym poczuciem szczęścia.

Jedna z autorek raportu, profesor Maria de Fatima Andrade z wydziału nauk o atmosferze na Uniwersytecie w São Paulo w Brazylii wskazuje: „Nasz artykuł potwierdza liczbę możliwości na utrzymanie chłodzenia. Ale jednocześnie pokazuje, ile zadania jeszcze przed nami. Organizacje z całego świata muszą zainwestować w odpowiednie badania, ponieważ jasno wynika z naszych obserwacji, że nie istnieje jedno rozwiązanie do wszystkiego. Wszystko zależy od tego, co jest najbardziej skuteczne dla Twojej społeczności”.