Odkrycie sarkofagu potężnego faraona, który rządził Egiptem ponad 3000 lat temu
Archeolodzy dokonali znaleziska epoki, odkopując sarkofag jednego z najbardziej wpływowych faraonów w historii Egiptu. Odzyskanie tajemniczego pochówku miało miejsce wiele stuleci po śmierci władcy, a dokładniej – przeszło 3000 lat później. Miejsce ukrycia sarkofagu, to podziemia starożytnego monasterium.
Profesjonaliści od starożytności podjęli się analizy monumentalnego grobowca wykonanego z granitu, ukrytego głęboko pod posadzką religijnego ośrodka zlokalizowanego w regionie środkowo-wschodniego Egiptu. Ich prace doprowadziły do odsłonięcia dawno zagubionego sarkofagu legendarnego faraona.
Wydobycie sarkofagu mistycznego Egiptu
Po upływie ponad trzech tysięcy lat od śmierci najznakomitszego faraona, jego sarkofag został ostatecznie wydobyty na światło dzienne. Dokładne badanie miejsca spoczynku wykonane przez archeologów skrupulatnie badało granitowy grób pod podłogą centrum kultu w środkowo-wschodnim Egipcie.
Wielka tajemnica mumii Ramzesa II
W trumnie początkowo odnaleziono szczątki wysoce postawionego kapłana, jednak nowe dowody sugerują, że ciało egipskiego monarcha Ramzesa II zostało z niej usunięte, aby mogło być ponownie wykorzystane. Ramzes II, zwany również Wielkim, był faraonem rządzącym od 1279 do 1213 p.n.e., znanym ze swojego wsparcia dla budowy wielkich konstrukcji i statui, co jest uważane za ostatni szczyt imperialnej potęgi starożytnego Egiptu.
Odnalezienie mumii Ramzesa
Mumia króla Ramzesa II została odkryta w 1881 roku w sekretnym królewskim magazynie w Deir el-Bahri, obok ponad 50 innych monarchów i arystokratów. Niezwykłe odkrycie jest wynikiem pracy egiptologa Frédérica Payraudeau – nauczyciela i badacza z francuskiej Sorbony.