Cechy odżywcze i zastosowanie mąki owsianej – zdrowa alternatywa dla mąki pszennej
Mąka owsiana, choć nie tak powszechnie używana jak mąka pszenna, cieszy się uznaniem ze względu na swoje wartości odżywcze oraz fakt, że jest bezglutenowa. Właśnie z tego powodu, osoby zmuszone do przestrzegania diety bezglutenowej mogą korzystać z jej zalet. Nasiona owsa, z których ta mąka jest produkowana, zawierają właściwości takie jak działanie antyseptyczne, uspokajające, moczopędne i pielęgnacyjne dla skóry. Ale jakie inne wartości odżywcze posiada mąka owsiana i w jaki sposób może być wykorzystywana w kuchni?
Owies od dawnych czasów był jednym z głównych składników diety. Ceniony był nie tylko za wartości odżywcze, ale również za właściwości lecznicze. Jest to roślina pochodząca z rodziny wiechlinowatych, do której należy około 35 różnych gatunków. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest owies zwyczajny (Avena sativa), roślina jednoroczna, której złociste ziarno ma kształt przypominający wrzeciono.
Polska to jeden z czołowych producentów owsa zwyczajnego na świecie. Dominującą odmianą jest owies jary, którego zbiór przypada na koniec lipca lub początek sierpnia. Produkty owsiane, takie jak mąka owsiana, kasza, płatki, otręby czy kakao owsiane, są niezwykle istotne dla gospodarki, stanowiąc także podstawę pasz dla zwierząt. Płatki owsiane są szczególnie popularne, staja się coraz częściej wybieranym składnikiem zdrowotnego śniadania.
Choć ziarna owsa nie zawierają glutenu, istnieje możliwość ich skażenia tym białkiem przez kontakt z innymi rodzajami zbóż. Dlatego osoby cierpiące na celiakię powinny unikać spożywania mąki owsianej, nie tylko ze względu na ryzyko kontaminacji glutenu, ale także ze względu na trudności z tolerowaniem aweniny – innego białka zbożowego. Z tego powodu owies nie jest wskazany w dietach bezglutenowych.
Jednakże, dla osób które z różnych powodów ograniczają spożycie glutenu, ale nie chorują na celiakię, spożywanie mąki owsianej nie jest przeciwwskazane. Właśnie dla nich pieczywo i płatki owsiane mogą stać się doskonałym zamiennikiem produktów pszennych.