Polacy triumfują w konkursie "Sensacje Archeologiczne 2023" z odkryciami XIII-wiecznych monet, najstarszej kostki do gry i średniowiecznej drogi
Rok 2023 przyniósł niezwykłe odkrycia archeologiczne dokonane przez Polaków. Wśród nich znalazły się takie perełki jak skarb monety z XIII wieku, odkryty w Szprotawie, najstarsza znana kostka do gry, znaleziona w Samborowicach, oraz nienaruszona średniowieczna droga w Łeknie. Te fenomenalne znaleziska odniosły zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie „Sensacje Archeologiczne” w 2023 roku.
Wraz z piątą edycją konkursu „Archeologiczne Sensacje”, popularyzującego naukę i kulturę, popularnonaukowe czasopismo „Archeologia Żywa” podkreśliło swoje zaangażowanie w promocję naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Konkurs ten stanowi wyraz uznania dla rodzimych naukowców i entuzjastów archeologii, zarówno działających na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Od czasu drugiej edycji konkursu, „Archeologia Żywa” współpracuje z różnymi portalami i blogami specjalizującymi się w archeologii, historii i poszukiwaniach skarbów. W ten sposób chce docenić wkład polskich badaczy w odkrywanie tajemnic przeszłości.
Podczas każdej edycji konkursu, prezentowane są niezwykłe znaleziska dokonane przez Polaków. Te odkrycia, z różnych części świata, ale przede wszystkim z terenów dzisiejszej Polski, rzucą nowe światło na naszą historię. Każdy z nich opowiada unikalną historię, która wzbogaca nasze postrzeganie przeszłości.
Różnorodność zgłoszeń jest imponująca – od nieznanych wcześniej ruin po tajemnicze artefakty, każdy wpis ma szansę zdobyć tytuł „Archeologicznej Sensacji Roku” w jednej z dziesięciu kategorii. Konkurs bierze również pod uwagę książki, filmy, wystawy i wydarzenia, które kształtują naszą perspektywę na przeszłość.
Dr Radosław Biel, redaktor naczelny „Archeologii Żywej” oraz organizator konkursu, wyjaśnia: „Archeologia, jak każda nauka, jest ciągle w ruchu. Nowe odkrycia są robione, stare hipotezy są weryfikowane. Chcemy dzięki temu konkursowi pokazać jak wiele niesamowitych odkryć dokonują polscy badacze i pasjonaci każdego roku”. Dodaje również, że nie wszystkie odkrycia są zasługą profesjonalistów – niektóre z nich byłyby niemożliwe bez odpowiedzialnej postawy i chęci ochrony naszej historii przez osoby prowadzące te działania hobbystycznie.